
Available Quantity | Location |
|---|---|
2 |
| Size Code | 033 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 1.989 in (50.52 mm) |
| Outside Diameter | 2.129 in (54.08 mm) |
| Part Number | S1037-033 |
| Compound | S1037 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA USP-VI CLEAN ROOM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Clear-translucent |
.webp)
.webp)
 (1).webp)