
| Size Code | 249 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 4.859 in (123.42 mm) |
| Outside Diameter | 5.137 in (130.48 mm) |
| Part Number | S1030-249 |
| Compound | S1030 |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 30 Shore A |
| Color | Gray |
 (1).webp)
.webp)
.webp)