
| Size Code | 4X41 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.614 in (41.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.929 in (49.00 mm) |
| Part Number | S1026-4X41 |
| Compound | S1026 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 40 Shore A |
| Color | Gray |
 (1).webp)
.webp)
.webp)