
Available Quantity | Location |
|---|---|
51 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 152 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 3.237 in (82.22 mm) |
| Outside Diameter | 3.443 in (87.46 mm) |
| Part Number | S1002-152 |
| Compound | S1002 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Orange |
.webp)
 (1).webp)
.webp)
