
| Size Code | 4X280 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 11.024 in (280.00 mm) |
| Outside Diameter | 11.339 in (288.00 mm) |
| Part Number | S1000-4X280 |
| Compound | S1000 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Orange |
 (1).webp)
.webp)
.webp)