
| Size Code | 1.9X9.8 |
|---|---|
| Cross Section | 0.075 in (1.90 mm) |
| Inside Diameter | 0.386 in (9.80 mm) |
| Outside Diameter | 0.535 in (13.60 mm) |
| Part Number | S1000-1.9X9.8 |
| Compound | S1000 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Orange |
.webp)
.webp)
 (1).webp)