
Available Quantity | Location |
|---|---|
19,726 | Ships within 1 business day |
1,215,646 |
| Size Code | 011 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.301 in (7.65 mm) |
| Outside Diameter | 0.441 in (11.21 mm) |
| Part Number | S1000-011 |
| Compound | S1000 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Orange |
 (1).webp)
.webp)
.webp)