
| Size Code | 5X22 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 0.866 in (22.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.260 in (32.00 mm) |
| Part Number | R1010-5X22 |
| Compound | R1010 Material Datasheet |
| Material Type | HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) |
| Sub Type | |
| High Temp | 325 °F (165 °C) |
| Low Temp | -50 °F (-50 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)