R1010-3X102
Metric O-rings HNBR, R1010-3X102 90 Durometer, Black, HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile)
Color: Black
Enter a quantity to check price
Recommended Items
In Stock
3mm 102mm Metric O-ring EPDM 70 Durometer Black
Lower Temperature
Description
R1010-3X102 is a 90 durometer, black, HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) o-ring. This product Is a metric size has a cross section of 3.00mm (0.118in) and an inside diameter of 102.00mm (4.016in). It is made from the compound R1010. See compound features below
Compound Attributes
  • Resistant to lower temperatures
  • For higher pressure applications
Tech Specs
Size Code3X102
Cross Section 0.118 in (3.00 mm)
Inside Diameter 4.016 in (102.00 mm)
Outside Diameter 4.252 in (108.00 mm)
Part NumberR1010-3X102
Compound R1010
Material Datasheet View Datasheet
Material TypeHNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile)
Sub Type
High Temp 325 °F (165 °C)
Low Temp -50 °F (-50 °C)