
| Size Code | 1X60 |
|---|---|
| Cross Section | 0.039 in (1.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.362 in (60.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.441 in (62.00 mm) |
| Part Number | R1010-1X60 |
| Compound | R1010 Material Datasheet |
| Material Type | HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) |
| Sub Type | |
| High Temp | 325 °F (165 °C) |
| Low Temp | -50 °F (-50 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)