
| Size Code | 440 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 6.725 in (170.82 mm) |
| Outside Diameter | 7.276 in (184.80 mm) |
| Part Number | R1008-440 |
| Compound | R1008 Material Datasheet |
| Material Type | HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) |
| Sub Type | |
| High Temp | 350 °F (180 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-25 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)

 (1).webp)
.webp)