
| Size Code | 464 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 17.455 in (443.36 mm) |
| Outside Diameter | 18.005 in (457.34 mm) |
| Part Number | R1003-464 |
| Compound | R1003 Material Datasheet |
| Material Type | HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) |
| Sub Type | |
| High Temp | 325 °F (165 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)