
| Size Code | 210 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.734 in (18.64 mm) |
| Outside Diameter | 1.012 in (25.70 mm) |
| Part Number | R1002-210 |
| Compound | R1002 Material Datasheet |
| Material Type | HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) |
| Sub Type | |
| High Temp | 325 °F (165 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)