
| Size Code | 5X43 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.693 in (43.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.087 in (53.00 mm) |
| Part Number | R1001-5X43 |
| Compound | R1001 Material Datasheet |
| Material Type | HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) |
| Sub Type | |
| High Temp | 325 °F (165 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)