
| Size Code | 3X45 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.772 in (45.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.008 in (51.00 mm) |
| Part Number | R1001-3X45 |
| Compound | R1001 Material Datasheet |
| Material Type | HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) |
| Sub Type | |
| High Temp | 325 °F (165 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)