
Available Quantity | Location |
|---|---|
45 |
| Size Code | 343 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 3.725 in (94.62 mm) |
| Outside Diameter | 4.145 in (105.28 mm) |
| Part Number | R1001-343 |
| Compound | R1001 Material Datasheet |
| Material Type | HNBR (HSN, Hydrogenated Nitrile) |
| Sub Type | |
| High Temp | 325 °F (165 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)