
| Size Code | 025 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 1.176 in (29.87 mm) |
| Outside Diameter | 1.316 in (33.43 mm) |
| Part Number | PK-VX065-75-025 |
| Compound | PK-VX065-75 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 530 °F (275 °C) |
| Low Temp | -55 °F (-50 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)