
| Size Code | 246 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 4.484 in (113.89 mm) |
| Outside Diameter | 4.762 in (120.95 mm) |
| Part Number | PK-V1226-75-246 |
| Compound | PK-V1226-75 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | UL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Brown |
 (1).webp)
.webp)
.webp)