
| Size Code | 317 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 0.912 in (23.16 mm) |
| Outside Diameter | 1.331 in (33.82 mm) |
| Part Number | PK-V1006-75-317 |
| Compound | PK-V1006-75 Material Datasheet |
| Material Type | Aflas® (TFE/P, FEPM) |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | 25 °F (-5 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)