
| Size Code | 270 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 8.984 in (228.19 mm) |
| Outside Diameter | 9.262 in (235.25 mm) |
| Part Number | PK-V1006-75-270 |
| Compound | PK-V1006-75 Material Datasheet |
| Material Type | Aflas® (TFE/P, FEPM) |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | 25 °F (-5 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)