
| Size Code | 127 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 1.424 in (36.17 mm) |
| Outside Diameter | 1.630 in (41.41 mm) |
| Part Number | PK-V0747-75-127 |
| Compound | PK-V0747-75 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)