
| Size Code | 012 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.364 in (9.25 mm) |
| Outside Diameter | 0.504 in (12.81 mm) |
| Part Number | PK-V0680-70-012 |
| Compound | PK-V0680-70 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | FDA NSF51 |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
 (1).webp)
.webp)
.webp)