
| Size Code | 153 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 3.487 in (88.57 mm) |
| Outside Diameter | 3.693 in (93.81 mm) |
| Part Number | PK-S1138-70-153 |
| Compound | PK-S1138-70 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -60 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
 (1).webp)
.webp)
.webp)