
Available Quantity | Location |
|---|---|
344 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 015 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.551 in (14.00 mm) |
| Outside Diameter | 0.691 in (17.56 mm) |
| Part Number | PK-S0469-40-015 |
| Compound | PK-S0469-40 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 40 Shore A |
| Color | Red |
.webp)
.webp)

 (1).webp)