
| Size Code | 256 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 5.734 in (145.64 mm) |
| Outside Diameter | 6.012 in (152.70 mm) |
| Part Number | PK-S0455-70-256 |
| Compound | PK-S0455-70 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
.webp)
.webp)
 (1).webp)