
| Size Code | 241 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 3.859 in (98.02 mm) |
| Outside Diameter | 4.137 in (105.08 mm) |
| Part Number | PK-S0455-70-241 |
| Compound | PK-S0455-70 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
 (1).webp)
.webp)
.webp)