
| Size Code | 204 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.359 in (9.12 mm) |
| Outside Diameter | 0.637 in (16.18 mm) |
| Part Number | PK-S0383-70MILSPEC-204 |
| Compound | PK-S0383-70MILSPEC |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
 (1).webp)
.webp)
.webp)