
| Size Code | 015 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.551 in (14.00 mm) |
| Outside Diameter | 0.691 in (17.56 mm) |
| Part Number | PK-P0642-70-015 |
| Compound | PK-P0642-70 Material Datasheet |
| Material Type | Polyurethane (PU, TPU) |
| Sub Type | Millable Gum Type |
| High Temp | 180 °F (85 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)