
| Size Code | 250 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 4.984 in (126.59 mm) |
| Outside Diameter | 5.262 in (133.65 mm) |
| Part Number | PK-NM304-75-250 |
| Compound | PK-NM304-75 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)