
| Size Code | 117 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.799 in (20.29 mm) |
| Outside Diameter | 1.005 in (25.53 mm) |
| Part Number | PK-NL153-70-117 |
| Compound | PK-NL153-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |

 (1).webp)
.webp)
.webp)