
| Size Code | 907 |
|---|---|
| Cross Section | 0.082 in (2.08 mm) |
| Inside Diameter | 0.530 in (13.46 mm) |
| Outside Diameter | 0.694 in (17.62 mm) |
| Part Number | PK-N1470-70-907 |
| Compound | PK-N1470-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)