
| Size Code | 008 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.176 in (4.47 mm) |
| Outside Diameter | 0.316 in (8.03 mm) |
| Part Number | PK-N1470-70-008 |
| Compound | PK-N1470-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)