
| Size Code | 326 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 1.600 in (40.64 mm) |
| Outside Diameter | 2.020 in (51.30 mm) |
| Part Number | PK-N1220-70-326 |
| Compound | PK-N1220-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | FDA NSF51 |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)