
| Size Code | 242 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 3.984 in (101.19 mm) |
| Outside Diameter | 4.262 in (108.25 mm) |
| Part Number | PK-N1059-90-242 |
| Compound | PK-N1059-90 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 275 °F (135 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)