
| Size Code | 471 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 21.955 in (557.66 mm) |
| Outside Diameter | 22.505 in (571.64 mm) |
| Part Number | PK-N0756-75-471 |
| Compound | PK-N0756-75 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)