
Available Quantity | Location |
|---|---|
1,130 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 904 |
|---|---|
| Cross Section | 0.072 in (1.83 mm) |
| Inside Diameter | 0.351 in (8.92 mm) |
| Outside Diameter | 0.495 in (12.58 mm) |
| Part Number | PK-N0674-70-904 |
| Compound | PK-N0674-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | UL |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)