
| Size Code | 211 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.796 in (20.22 mm) |
| Outside Diameter | 1.074 in (27.28 mm) |
| Part Number | PK-N0674-70-211 |
| Compound | PK-N0674-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | UL |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)