
| Size Code | 920 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.475 in (37.47 mm) |
| Outside Diameter | 1.711 in (43.47 mm) |
| Part Number | PK-N0507-90-920 |
| Compound | PK-N0507-90 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 180 °F (85 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)