
| Size Code | 312 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 0.600 in (15.24 mm) |
| Outside Diameter | 1.020 in (25.90 mm) |
| Part Number | PK-N0507-90-312 |
| Compound | PK-N0507-90 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 180 °F (85 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)