
| Size Code | 260 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 6.484 in (164.69 mm) |
| Outside Diameter | 6.762 in (171.75 mm) |
| Part Number | PK-N0497-70-260 |
| Compound | PK-N0497-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 215 °F (100 °C) |
| Low Temp | -35 °F (-40 °C) |
| Compliances | UL |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)