
| Size Code | 029 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 1.489 in (37.82 mm) |
| Outside Diameter | 1.629 in (41.38 mm) |
| Part Number | PK-N0406-60-029 |
| Compound | PK-N0406-60 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)