
| Size Code | 1.02X3.2 |
|---|---|
| Cross Section | 0.040 in (1.02 mm) |
| Inside Diameter | 0.126 in (3.20 mm) |
| Outside Diameter | 0.206 in (5.24 mm) |
| Part Number | PK-N0304-75-1.02X3.2 |
| Compound | PK-N0304-75 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)