
| Size Code | 228 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 2.234 in (56.74 mm) |
| Outside Diameter | 2.512 in (63.80 mm) |
| Part Number | PK-N0300-90-228 |
| Compound | PK-N0300-90 |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 180 °F (85 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)