
| Size Code | 462 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 16.455 in (417.96 mm) |
| Outside Diameter | 17.005 in (431.94 mm) |
| Part Number | PK-N0103-70-462 |
| Compound | PK-N0103-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -55 °F (-50 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)