
| Size Code | 2.54X79.5 |
|---|---|
| Cross Section | 0.100 in (2.54 mm) |
| Inside Diameter | 3.130 in (79.50 mm) |
| Outside Diameter | 3.330 in (84.58 mm) |
| Part Number | PK-N0103-70-2.54X79.5 |
| Compound | PK-N0103-70 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -55 °F (-50 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)