
| Size Code | 434 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 5.600 in (142.24 mm) |
| Outside Diameter | 6.150 in (156.22 mm) |
| Part Number | PK-L1218-80-434 |
| Compound | PK-L1218-80 Material Datasheet |
| Material Type | Fluorosilicone (FVMQ, FSIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 350 °F (180 °C) |
| Low Temp | -85 °F (-65 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Blue |

 (1).webp)
.webp)
.webp)