
| Size Code | 209 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.671 in (17.04 mm) |
| Outside Diameter | 0.949 in (24.10 mm) |
| Part Number | PK-E0751-65-209 |
| Compound | PK-E0751-65 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -70 °F (-60 °C) |
| Hardness | 65 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)
