
| Size Code | 265 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 7.734 in (196.44 mm) |
| Outside Diameter | 8.012 in (203.50 mm) |
| Part Number | PK-E0692-75-265 |
| Compound | PK-E0692-75 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)