
| Size Code | 260 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 6.484 in (164.69 mm) |
| Outside Diameter | 6.762 in (171.75 mm) |
| Part Number | PK-E0667-70-260 |
| Compound | PK-E0667-70 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -70 °F (-60 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)