
| Size Code | 003 |
|---|---|
| Cross Section | 0.060 in (1.52 mm) |
| Inside Diameter | 0.056 in (1.42 mm) |
| Outside Diameter | 0.176 in (4.46 mm) |
| Part Number | PK-E0652-90-003 |
| Compound | PK-E0652-90 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -60 °F (-55 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)